Přestože Češi musí platit za energie, potraviny a pohonné hmoty několikanásobně vyšší účty než před rokem, podíl nesplácených úvěrů v bankách zatím neroste. Naopak na konci června dokonce meziměsíčně mírně klesl, momentálně se pohybuje těsně nad dvěma procenty, a je tak na historicky nejnižších hodnotách.

To z Česka v tomto směru dělá jednoho z evropských premiantů. Doposud příznivá situace se ale může poměrně rychle změnit. Pokud by došlo k úplnému zastavení dodávek ruského plynu do země, mohl by podle České národní banky (ČNB) podíl tzv. nevýkonných úvěrů vzrůst až šestinásobně.  A podle odhadu by se do problémů splácet dostalo kolem sta tisíc domácností.

Důvodů, proč je v Česku míra nesplácených úvěrů zatím tak nízká, je podle analytiků, jež HN oslovily, několik. Primárně jde o přehřátý trh práce kvůli nedostatku kvalifikované pracovní síly. Lidé tak mají práci, a tedy i peníze na splácení. Dále tlak na vyšší mzdy v některých oborech z důvodu rostoucí inflace. Stále je ještě silná poptávka po zboží a službách, kterou dříve dusila proticovidová opatření. A také spousta volných peněz, jimiž stát v době celostátních lockdownů kompenzoval výpadky příjmů firem a domácností. Ty si tak měly možnost vytvořit úspory.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.