V Evropě se začíná kvůli cenám energií mluvit nejen o sociálním neklidu, ale dokonce o hrozbě revoluce. U nás tento termín poprvé použil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, a to přímo při vystoupení ve sněmovně. „Je nabíledni, že společenská situace a atmosféra je pravděpodobně nejdramatičtější od roku 1989. Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země… Nemuselo by dojít pouze k pádu jedné vlády, ale mohlo by dojít k něčemu, co schválně dramaticky nazvu něco jako revoluce, a zdaleka ne u nás,“ prohlásil Blažek.
Otázky jsou dvě. Je skutečně situace tak vážná, že Evropu obchází strašidlo revoluce, jak to kdysi formuloval v úvodu komunistického manifestu Karel Marx? A proč hrozbu vyslovuje jako první právě ministr středopravicové vlády?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









