V prezidentské kampani už balancoval na laně, dělal stojky nebo polonahý předváděl vypracované břišní svalstvo a nechal si od novinářů dát pár ran pěstí. Tuto středu pak podnikatel, matematik a filantrop Karel Janeček zašel ještě dál – předváděl, jak umí létat. A sice jako avatar v českém metaverzovém projektu Somnium Space.

Ve virtuálním světě, v němž si lze koupit virtuální nemovitost, procházet se po lesích, kolem jezer či moře, Janeček rozjel část prezidentské kampaně, která minimálně v Česku – a podle Janečka i ve světě – dosud nemá obdoby. Cílem podle něho je ukázat potenciál této technologie, nepřímo pak také dát najevo, že jako prezident by chtěl podporovat inovace v duchu svého hesla, že Česko je „země pro 21. století“.

Somnium Space patří k nejambicióznějším z mnoha desítek metaverzových projektů, které za poslední roky vznikly. Investovali do něj například globálně populární investoři do kryptoměn bratři Tyler a Cameron Winklevossovi. Trh s digitálními aktivy je nicméně od poloviny letošního jara ve velkém útlumu. Janeček už na sociálních sítích čelil posměchu, že v celém virtuálním světě Somnium Space lze potkat třeba jen jediného hráče. Denním maximem je podle statistik platformy Steam pět hráčů současně. Podle zakladatele Somnium Space Artura Sychova je to ale s návštěvností jinak.

„Somnium VR klient denně navštíví kolem stovky lidí a náš webový klient kolem tisíce lidí. Data na Steamu nejsou směrodatná, jelikož 99 procent našich uživatelů stahuje Somnium Launcher přímo z našich stránek,“ odmítá Sychov, že by Janeček vstupoval do virtuální pustiny.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se