Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

znáte ten pocit, když při rozhodování upřednostníte rozum před srdcem a pak toho trochu litujete? Koncernový unifikovaný vůz vás sice doveze, kam potřebujete, ale řízení modrobílého Mini Coopera byla přece jenom větší zábava. Odemykání vozu pouze hřbetem ruky je sice ta nejméně potřebná věc na celém autě, ale věřte mi – kdo ji jednou zažije, nechce už jinak.

Při zařizování bydlení či stavění domu hraje obvykle rozum ještě mnohem větší roli. Vejít se do stanoveného rozpočtu rovná se výstupu na Mt. Everest, každou korunu investoři třikrát obrátí, aby si byli jisti, že byla utracena správně. Krásná designová dřevěná terasa by domu slušela, nakonec se ale víkendové snídaně venku odehrávají na plastových fošnách. I ta nádherná žlutá lednička od legendárního italského výrobce zůstane obvykle v obchodě a nahradí ji značka, která srdce každého nechá naprosto chladné.

Stavba

Stáhněte si přílohu v PDF

Jenže – při zařizování domova by měl hlas srdce hrát zásadní roli! Ano, kompromisům se nevyhnete, ale nesmí zničit to nejdůležitější – ten pocit, že bydlíte tak, jak jste opravdu chtěli. Vše přitom začíná už pozemkem. Nakonec je vlastně úplně jedno, na kterou světovou stranu je orientovaný. Mnohem důležitější je, jestli když na něj poprvé vkročíte, vaše srdce poskočí a vy vydechnete: Wow. S tímhle pocitem už bude řešení případného otravného souseda nebo podmáčeného podloží hračka. Ten pocit u srdce ve vás zůstane.

Wow pocit mohou zažívat v poslední době i lidé, kteří se rozhodnou pro zakoupení typového katalogového domu. Ano, ještě stále si na tuzemském trhu můžete pořídit ošklivé katalogové domy, jejichž projektanti si nevšimli, že 90. léta sledujeme už jen v seriálech. Přibývá ale firem, které nabízejí opravdu nádherné typové vily, které jako by měly v rodném listu vilu Tugendhat. Tak krásné jsou jejich skleněné fasády. O tom, jak si správně vybrat katalogový dům a jaké má klient možnosti, se dočtete v článku Zuzany Keményové.

Přeji hezké čtení a wow pocity nejen při stavění a bydlení.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.