Léta očekávaný, avšak nakonec překvapivě náhlý odchod nejdéle vládnoucí britské panovnice přerušil rutinní běh společenského života a pohroužil ostrovní království do melancholického času přechodových rituálů, loučících se s oblíbenou královnou a oznamujících nástup nového monarchy.

Jakkoliv v tomto případě nejde o vysloveně traumatickou událost, jakou byla například tragická smrt princezny Diany, není pochyb, že velkou část britské společnosti úmrtí Alžběty II. osobně zasáhlo a že projevy soustrasti, které jsou v těchto dnech k vidění na veřejných prostranstvích, v médiích i na sociálních sítích, reflektují upřímný smutek nad její ztrátou. Ani zatvrzelí odpůrci monarchie vesměs nezpochybňují, že odešla mimořádná osobnost, která byla součástí každodenních životů několika generací a která zároveň představovala jeden z klíčových pilířů britské „soft power“, přispívající ke globální popularitě Velké Británie a posilující její zahraničněpolitický vliv.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.