Po více než třech měsících má Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) nového a plnohodnotného ředitele. Je jím Miroslav Krejčí, který nastupuje poté, co exministr školství Petr Gazdík (STAN) na konci května odvolal tehdejší ředitelku Michaelu Kleňhovou. Centrum pak dočasně vedl náměstek Milan Štábl, který je spojený s kauzou Dozimetr. Ten sice na ministerstvu školství skončil v polovině srpna, ve vedení Cermatu ale do nástupu nového šéfa zůstal.

„Jsem rád, že do čela Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání nastupuje člověk s mnohaletými zkušenostmi z oblasti informatiky a kybernetické bezpečnosti, protože jeho úkolem ve střednědobém horizontu je elektronizace státní maturity a jednotných přijímacích zkoušek,“ řekl nynější ministr školství Vladimír Balaš (STAN). „Neméně důležitým úkolem nového ředitele bude ale také zajištění hladkého průběhu státních maturit a jednotných přijímacích zkoušek na jaře 2023,“ dodal ministr, který Krejčího do čela centra dosadil sám. 

„Je nutné uvést, že jsem se neúčastnil výběrového řízení, ale byl jsem osloven panem ministrem poté, co nebyl vybrán žádný z kandidátů,“ řekl HN Krejčí.

Nový ředitel Cermatu měl původně vzejít ze sedmi kandidátů, kteří se přihlásili do výběrového řízení. Resort v červenci prodloužil termín pro podání přihlášek do 1. srpna, protože zájem byl původně malý. Ministr ke konci července uvedl, že se přihlásil jen jeden člověk. Zájemci museli mimo jiné představit koncepci rozvoje a dalšího směřování Cermatu na příští tři roky.

Na otázku, proč se nakonec ministerstvo školství uchýlilo k tomu, že ministr do funkce dosadil Krejčího, resort odpověděl, že výběrové řízení na ředitele Cermatu je plně v jejich gesci.

„Na jeho organizaci se závazně nevztahuje žádný právní předpis. Ministerstvo si interně stanovilo jak podmínky výběrového řízení, tak i samotný proces výběru uchazečů,“ napsala HN mluvčí Aneta Lednová a dodala, že Krejčí s ministerstvem pracoval externě už dříve během posledního roku. „Zejména v oblasti veřejných zakázek na ICT. Navíc jako expert se podílel také na posouzení stávajících ICT řešení v rámci organizace státních maturit a jednotných přijímacích zkoušek. Je tedy už částečně seznámený s prací Cermatu,“ dodala Lednová.

Jako prioritu vidí Krejčí zajištění hladkého průběhu maturitní zkoušky a přijímacích zkoušek na jaře 2023, řekl pro HN s tím, že za svůj hlavní úkol považuje zmíněnou elektronizaci státních zkoušek do dvou až tří let.

Třiačtyřicetiletý Miroslav Krejčí je podle ministerstva odborníkem na kybernetickou bezpečnost a výstavbu informačních systémů. Léta působil na Policejním prezidiu. Od roku 2005 v odboru informatiky a provozu informačních technologií, kde se podílel na provozu centrálních informačních systémů.

„Následně pracoval na Ředitelství pro podporu výkonu služby Policejního prezidia, kde se zabýval zejména veřejnými zakázkami v oblasti IT a realizací a řízením projektů spolufinancovaných ze zdrojů Evropské unie,“ uvedlo ministerstvo školství.

Krejčí vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT. V minulosti pracoval také jako projektový manažer v pražské Nemocnici Na Homolce, kde vedl vývoj vlastního nemocničního informačního systému.

Maturity a jednotné přijímací zkoušky, které Cermat organizuje, budou pro Krejčího výzvou nejen kvůli jejich nutné digitalizaci, ale i kvůli problematické smlouvě na tisk testů. Tu kritizoval exministr Gazdík, podle kterého byla nesmyslně předražená. Maturity i příprava podkladů pro přijímací zkoušky, které se budou konat v příštím roce, však mají podle Krejčího proběhnout stejným způsobem jako v minulých letech. „Hlavním rozdílem bude snížení nákladů na jejich realizaci,“ doplnil pro HN.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.