Politici se sice snaží přimět lidi, aby šetřili s energiemi a doma stáhli topení a byli ve svetru, nové vládní opatření jde ale proti tomu. Schválené zastropování cen energií podle odborníků nijak nemotivuje Čechy k šetrnosti. TOP 09 navrhuje, aby si vzalo Česko příklad z Rakouska, které domácnostem zastropuje cenu elektřiny do 80 procent loňské průměrné spotřeby. Kdo spotřebuje více, platí tržní ceny. Proti tomu se dosud stavila ODS. Byť její zástupci nevylučují, že se vláda k podobě opatření vrátí a dopracuje jej.
Maximální cenu elektřiny a plynu stanovila vláda v pondělí. Domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu nanejvýš tři koruny za kWh. Při přepočtu tak vychází ceny energií pro české zákazníky zhruba na 200 eur za megawatthodinu (MWh) elektřiny a 100 eur u plynu. Na trhu se přitom elektřina prodává za 454 eur na MWh a plyn za necelých dvě stě eur. Právě rozdíl pak zaplatí dodavatelům energií stát. Opatření by podle odhadu vlády mělo vyjít na 130 miliard korun.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









