Státní finance se řítí po šikmé ploše už od covidové pandemie a v dohledu není nic, co by pád do hlubších a hlubších deficitů byť jen zbrzdilo. Peníze vyčleněné na pomoc domácnostem a firmám kvůli drahým energiím dají rozpočtu takovou ránu, že varianta „najděme na to zdroje úsporami ve výdajích“ je ještě směšnější, než když se takové vzdušné zámky využívaly na obhájení zrušení superhrubé mzdy. V rozpočtu, v němž je mandatorních výdajů hodně nad polovinu, prostě takové škrty nikdo, kdo chce být znovu zvolen, neudělá.

Řešení je dvojí: smířit se s většími deficity, tedy tím, že našim dětem odkážeme větší dluhy. Nebo zatnout zuby, potlačit ideologické argumenty a zdanit ty, komu energetická krize tolik neškodí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se