Státní finance se řítí po šikmé ploše už od covidové pandemie a v dohledu není nic, co by pád do hlubších a hlubších deficitů byť jen zbrzdilo. Peníze vyčleněné na pomoc domácnostem a firmám kvůli drahým energiím dají rozpočtu takovou ránu, že varianta „najděme na to zdroje úsporami ve výdajích“ je ještě směšnější, než když se takové vzdušné zámky využívaly na obhájení zrušení superhrubé mzdy. V rozpočtu, v němž je mandatorních výdajů hodně nad polovinu, prostě takové škrty nikdo, kdo chce být znovu zvolen, neudělá.
Řešení je dvojí: smířit se s většími deficity, tedy tím, že našim dětem odkážeme větší dluhy. Nebo zatnout zuby, potlačit ideologické argumenty a zdanit ty, komu energetická krize tolik neškodí.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









