V pátek a v sobotu se o hlasy voličů v komunálních volbách utká více než 178 tisíc kandidátů, kteří by rádi zasedli ve vedení měst a vesnic. Necelých 17 tisíc se chce stát radními v městských částech. Nejčastěji půjde o ty, kteří o sobě v kolonce povolání uvedli, že jsou živnostníci či podnikatelé. Takových se dá v datech Českého statistického úřadu napočítat přes 25 tisíc. Ve skutečnosti jich ale bude ještě mnohem více, protože pro tuto kolonku nejsou stanovená přesná pravidla.

„Je to hodně fluidní. Někteří živnostníci mají na kandidátkách místo OSVČ napsané například truhlář, hostinský nebo umělec, protože to více popisuje jejich práci a působí to lépe,“ vysvětlil HN politolog Petr Jüptner z Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Díky benevolentnímu systému tak například v Dalovicích na Karlovarsku usiluje o hlasy voličů „morální boháč“, „pilot bagrů“ nebo „český Keanu Reeves“.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.