Koalice Spolu, povzbuzená ziskem 40 procent hlasů z posledních sněmovních voleb v Praze a podobně znějícími předvolebními průzkumy, čekala v pravicově zaměřené metropoli rozhodně víc než necelých 25 procent a pouhých 19 mandátů. Však také v pražském štábu Spolu oproti minulým volbám nevládla výrazná euforie. A jak premiér Petr Fiala, tak pražský lídr a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda na výsledku kvitovali nejvíc to, že zkrátka vyhráli. A že na rozdíl od situace před čtyřmi lety, kdy tehdy ještě samostatná ODS navzdory těsnému vítězství neměla s kým jít do koalice, má teď situaci ve svých rukou.

Koalice Spolu proto ještě v sobotu večer oznámila, že jako potenciální partnery vidí Piráty a STAN, s nimiž má dohromady 37 z 65 křesel v zastupitelstvu. A naopak že nepočítá s hnutím Praha sobě Jana Čižinského, se kterým má napjaté vztahy. K vyjednávání má Spolu silnou páku: hrozbu, že se spojí s ANO, s nímž má těsnou většinu 33 z 65 křesel.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.