Lidé v ulicích íránského Teheránu strhávají portréty tamního náboženského vůdce Ájatolláha Chameneího, ženy pálí své hidžáby, tedy šátky zakrývající vlasy, krk a poprsí. Demonstrace, které přechází až v násilné nepokoje, vyvolala brutalita mravnostní policie a následná smrt dvaadvacetileté Mahsy Amíniové. Podle odborníků se nicméně protesty netýkají jen boje za lidská práva, ale jde i o důsledek špatné ekonomické situace v zemi. 

„Vidíme tam už i přibývající případy plenění, vypalování bank a ničení majetku, což by mohlo dost lidí odradit od sympatizování s protesty,“ komentoval vývoj nepokojů například Břetislav Tureček z Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. Podle něj by to mohla být zároveň i záminka k razantnějšímu použití síly ze strany vlády.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.