Lidé v ulicích íránského Teheránu strhávají portréty tamního náboženského vůdce Ájatolláha Chameneího, ženy pálí své hidžáby, tedy šátky zakrývající vlasy, krk a poprsí. Demonstrace, které přechází až v násilné nepokoje, vyvolala brutalita mravnostní policie a následná smrt dvaadvacetileté Mahsy Amíniové. Podle odborníků se nicméně protesty netýkají jen boje za lidská práva, ale jde i o důsledek špatné ekonomické situace v zemi. 

„Vidíme tam už i přibývající případy plenění, vypalování bank a ničení majetku, což by mohlo dost lidí odradit od sympatizování s protesty,“ komentoval vývoj nepokojů například Břetislav Tureček z Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. Podle něj by to mohla být zároveň i záminka k razantnějšímu použití síly ze strany vlády.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.