Je nepochybné, že Rusko samo sebe útokem na Ukrajinu v mezinárodních vztazích i ve vývoji vlastní ekonomiky vehnalo do kouta. Je také nepochybné, že nejvíc se v tom koutě krčí prezident Vladimir Putin, který sám či prostřednictvím jiných hlasů ruské propagandy vysílá do světa hysterické signály o tom, že nebude váhat užít jaderné zbraně při ohrožení územní celistvosti Ruska – tedy třeba v případě, že ztratí okupovaná území, která zpět dobývá ukrajinská armáda.

Použití jaderných zbraní na Ukrajině, jakkoli nedává smysl vojenský ani politický, je nyní ten nejhorší scénář, nad kterým se zamýšlejí západní stratégové. Rusko by se sice v takovém případě odsunulo za hranice myslitelných vztahů i u svých zbývajících několika spojenců, ale Západ by musel zvážit odpověď. Potopení ruské černomořské flotily nebo něco podobného patří ke scénářům, které se pak octnou realisticky na stole. Nemá pravdu exprezident Dmitrij Medveděv, že NATO pak nezasáhne.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.