Neposuzovali jsme, jestli byl Ben Bernanke dobrý centrální bankéř, nebo ne, zdůraznil po udělení letošní „Nobelovky za ekonomii“ John Hassler, ekonom, který v přenosu ze Stockholmu vysvětloval souvislosti letošního ocenění.

Bernanke, bývalý šéf americké centrální banky, dostal od té švédské cenu na počest Alfreda Nobela za téměř čtyřicet let starou práci o tom, jak panické výběry z bank vedou k jejich pádu. Tedy o tom, co může běžnou recesi změnit v extrémně bolestivou krizi. Bernanke zároveň není jediným oceněným – o letošní Nobelovku se dělí s Douglasem Diamondem a Philipem Dybvigem, americkými ekonomy, kteří jsou autory modelu ukazujícího, že kombinace vkladů, které je možné okamžitě vybrat, a naopak aktiv, která nejde tak rychle převést na hotovost (třeba hypotéky či úvěry podnikům), může vést k panice mezi vkladateli. A fámy mohou být v této věci vražedné. Mechanismus „sebenaplňujícího se proroctví“ banky často nakonec položí.

Je to ale právě fakt, že nejznámější cenu ve světě ekonomie dostal světově proslulý centrální bankéř, který provedl americký Fed finanční krizí a následnou těžkou recesí, co přitahuje nejvíc pozornosti. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.