Sběratelství je podstatnou součástí fungování živé umělecké scény. Právě díky sběratelům a mecenášům se do uměleckého prostoru dostávají potřebné finance, díky kterým mohou i nadále vznikat obohacující umělecká díla. V Česku ale dosud kromě aukčních výsledků neexistovala žádná data o tom, jak vůbec trh s uměním vypadá. I na trhu s uměním se přitom odráží řada celospolečenských trendů, které dávají vývoji trhu potřebný kontext. Právě ten nyní poskytuje rozsáhlý J&T Banka Art Report (Sberatele.artplus.cz). Zúčastnilo se ho přes 800 sběratelů, vlastníků uměleckých děl, prodejců umění a odborníků na trh s ním.

Umění samozřejmě nedeterminují čísla. Totéž platí i o jeho nakupování: jakkoliv může být umění skvělou investicí finančních prostředků, jedná se v první řadě o investici emoční. To potvrzují i odpovědi respondentů průzkumu. Emocionální hodnota je podle nich nejvýznamnějším motivem pro výběr díla (48 procent respondentů se přiklánělo k této variantě). Dokonce se ukazuje, že čím je sběratel ostřílenější, tím je pro něj pocitová stránka důležitější.

Ochrana jmění proti inflaci

Co dalšího jsme se dozvěděli o tuzemském trhu s uměním?

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do umění.

Ochrana jmění proti inflaci

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist