Jako odplatu za útok na strategický Kerčský most zasypalo Rusko raketami a sebevražednými drony ukrajinská města. I přes mezery v protivzdušné obraně se podařilo Ukrajincům zneškodnit zhruba polovinu z vyslaných více než 150 střel. Aby se podobné útoky jako v minulý týden už neopakovaly, rozhodly se západní státy poslat moderní zbraně. Problém však je, že špičkové vojenské techniky nemá Západ dostatek.

„Dodáme Ukrajině moderní systémy protivzdušné obrany,“ prohlásil americký prezident Joe Biden poté, co v reakci na ruské raketové útoky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

V polovině uplynulého týdne už na Ukrajinu dorazil německý pozemní raketový komplet IRIS-T. Tyto rakety ještě nebyly odzkoušené v ostrém boji, řadu let se však testovaly. Další tři systémy má Kyjev dostat v příštím roce.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.