Podzimní Česko má za sebou dva zaplněné protivládní, protizápadní a proruské „Václaváky“. Dvě rány na solár demokratickému systému. Organizátorům zářijových demonstrací Ladislavu Vrabelovi a Jiřímu Havlovi se povedlo slepit několik desítek tisíc frustrátů a dezolátů a pod frází „Česko na prvním místě“ zacílit jejich hněv na svržení legitimní vlády Petra Fialy a nastolení kabinetu „svých kluků“. Navrch peticí s tímto požadavkem nesmyslně zaúkolovali prezidenta. Násilnou podstatu převratu vystihla pro server Aktuálně.cz jedna ze zúčastněných „vlastenek“, když řekla: „Defenestrace úplně ideální. Hitler se ptal? Lenin se ptal?“

Jistě, zůstalo u pouhého bububu. Fialovi se neroztřásla kolena a nezabalil to, Miloš Zeman nedostal prostor jmenovat někoho jiného. Extremistickým křiklounům sklaplo.

Přesto by si čeští demokraté měli dávat na škodnou v revíru, v tomto případě otevřeně sloužící zájmům putinovského Ruska, dobrý pozor. A být připraveni neustoupit jí ani o milimetr. Už jen proto, že historie zná gaunera, na kterého citovaná žena zapomněla, ale jehož cestě k moci se běsnící „Václaváky“ podobají nejvíc. Před sto lety – 29. října 1922 – vyvrcholil teatrální pochod italských fašistů na Řím. A výsledek nátlaku dodnes varuje: vyděšený král Viktor Emanuel III. svěřil jejich vůdci Benitu Mussolinimu vládu v zemi.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.