Měl je nutit k sexu a osahávat proti jejich vůli. Policie ukončila po více než roce vyšetřování bývalého poslance Dominika Feriho, kterého mladé dívky viní ze sexuálního zneužití. A navrhla ho nyní obžalovat ze tří případů znásilnění. Hrozí mu až deset let vězení, nakonec by mohl odejít jen s nižším trestem.

„Kriminalisté ukončili vyšetřování případu a na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 zaslali návrh na podání obžaloby pro tři případy znásilnění,“ napsala ve čtvrtek ráno policie na svém twitterovém účtu. Ferim se policie začala zabývat minulý rok na jaře poté, co Deník N a server Alarm zveřejnily výpovědi několika žen, které bývalého poslance obvinily ze sexuálního nátlaku, obtěžování a násilí.

Ze znásilnění policie Feriho obvinila letos v březnu. Feri následně podal stížnost proti svému stíhání, tu však Městské státní zastupitelství v Praze zamítlo jako nedůvodnou.

Případem se bude nyní zabývat státní zástupkyně, která rozhodne, zda podá žalobu, nebo věc vyřídí jiným způsobem. „Rozhodnutí, to je předpoklad měsíce, dvou měsíců,“ uvedl mluvčí pražského městského zastupitelství Aleš Cimbala.

Advokátka Adéla Hořejší, která zastupuje oběti, se k návrhu obžalování zatím podle svých slov nemůže příliš vyjadřovat. „Oběti potřebují zažít spravedlnost. Pokud jim stát dá najevo, že jim důvěřuje a že je slyší, posiluje jejich pocit bezpečí a pomáhá jim navrátit kontrolu,“ sdělila HN Hořejší.

Pokud by šel případ k soudu, bude podle advokátky Gabriely Brůžičkové, která se specializuje na domácí násilí, záviset výše trestu na několika faktorech. Velkou roli podle ní hrají u soudu znalecké posudky, motiv pachatele a dopad trestného činu na oběť.

„Ferimu hrozí podle trestního zákoníku sazba od dvou do deseti let vězení, protože je mezi oběťmi dítě, kterému bylo v době znásilnění 17 let,“ řekla HN Brůžičková. Zároveň ale odhaduje, že soud Ferimu může nakonec uložit daleko nižší trest. „Feri může pravděpodobně vyváznout s podmínkou,“ uvedla.

V současnosti totiž soudy dávají často nižší tresty, byť není zcela jasné proč. Což už v minulosti kritizovaly neziskové organizace. Někteří poslanci se v minulých letech opakovaně zabývali redefinicí tohoto trestného činu, v níž by bylo více zdůrazněné, že jde o akt, který probíhá bez souhlasu oběti. Podle dřívějších vyjádření ministerstva spravedlnosti je ale současná právní úprava dostatečná.

Feri svou vinu dlouhodobě odmítá, minulý rok se omluvil za „nevhodné“ chování. „Jsem připraven v řízení prokázat svou nevinu, tak jako ve všech již pravomocně odložených případech,“ reagoval Feri ve čtvrtek na rozhodnutí policie. Uvedl také, že informaci o návrhu na obžalobu má pouze z médií.

Některé z žen ve svých svědectvích uvedly, že Feriho obdivovaly. Bývalý poslanec byl oblíbený zejména mezi mladými lidmi, kterým na svém Instagramu přibližoval pozadí práce ve veřejné sféře. V prvním roce epidemie covidu-19 v Česku tam zveřejňoval přehledy právě platných opatření. Na této sociální síti ho sledovalo přes milion lidí. 

Po svědectví několika žen Feri rezignoval na poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách do sněmovny, v nichž měl být jednou z hlavních tváří kampaně koalice Spolu. Skončil také v TOP 09 a stáhl se z veřejného života.