Každý ekonom a personalista v českých firmách to vidí v pracovním kalendáři: během letošního roku připadne pět státních svátků na víkend. Je to nejvíc za několik posledních let. Čeští zaměstnanci tak mají důvod k jisté melancholii, i když třeba tento týden jim státní svátek víkend prodlouží. Pokud by se něco takového přihodilo v Polsku, ve Velké Británii, v Belgii či Bulharsku, je to pro pracující spíš důvod k radosti. Dostanou totiž za svátek připadající na víkend den placeného volna navíc. O zavedení této možnosti se diskutuje například v Německu, v Estonsku nebo ve Švýcarsku.

Češi o tom, že jejich evropští kolegové na něco takového mají nárok, většinou vůbec nevědí. Odbory to téma také zatím neuchopily. Z průzkumu mezi firemními personalisty, jejž si u firmy STEM/MARK nechala letos v září vypracovat agentura Best Communications a který mají HN k dispozici, vyplynulo, že dvě třetiny respondentů o možnosti nahradit svátek připadající na víkend zaměstnancům v evropských zemích nikdy neslyšely.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.