Takovou vlnu kritiky vláda Petra Fialy (ODS) za žádný zákon ještě neschytala. Úpravy zákoníku práce připravené pod taktovkou ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nenašly mnoho zastánců. Vedle podnikatelů, u nichž se nespokojenost očekávala, zaznívá leckdy ještě ostřejší kritika od ministerstev a státních organizací.

V právě ukončeném připomínkovém řízení nejčastěji zaznívají na adresu návrhu slova jako absurdní, byrokratický nebo administrativně náročný. A i když Jurečkův úřad tvrdí, že změna nemá dopady na veřejné rozpočty, ostatní to vidí jinak: podle nich vyjdou změny stát i firmy draho a většinu pracovišť zcela ochromí.

Novela zákoníku práce zavádí například to, že pečující o dítě do 15 let nebo těhotné zaměstnankyně budou mít právo na práci z domova, za home office by měl také nově zaměstnavatel hradit zaměstnanci náklady, podle návrhu 2,80 koruny za hodinu.

Dohody o provedení práce chce zase přiblížit pracovnímu úvazku: zaměstnavatelé budou nově muset písemně rozvrhovat týdenní pracovní dobu. Zároveň „dohodářům“ zavádí třeba i nárok na dovolenou. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.