Posměšky, výsměch, nebo dokonce mlácení a ponižování. Ukrajinské děti se od některých českých spolužáků dočkávají šikany a do školy pak ani nechtějí chodit. Například na Jičínsku musí Ukrajinka z druhé třídy poslouchat po příchodu ruskou hymnu. „Se sestrou pocházejí z Charkova a podobné věci opravdu slyšet nechtějí. Zmínily se mi o tom vlastně náhodou, že podle spolužáků Rusko vyhraje. Takhle je ale očkují rodiče a je potřeba upozornit na to, že se nenávist z internetu přesunula do ulic i školních lavic,“ popsal HN Matěj Hlavatý. Je starostou obce Tetín na Jičínsku a ubytoval u sebe ukrajinskou rodinu.

„Škola se k tomu postavila velice dobře. Ředitelka byla překvapená, že se u ní ve škole něco takového děje. S prevencí by se mělo ale začít už u rodičů, děti přenášejí jen chování z domova a nechci ani vědět, jak takové domácnosti vypadají,“ líčí Hlavatý. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.