Přezdívá se mu „temný pán Křemíkového údolí“. Kalifornský miliardář německého původu Peter Thiel proslul tím, že se nebojí investovat do začínajících firem, které se navíc pouštějí na pole neorané. Jako první investor zvenčí nalil kapitál do Facebooku, byl u toho, když se rodila nadnárodní společnost PayPal, poskytující elektronické platební služby. A před nadcházejícími listopadovými volbami, v nichž Američané rozhodnou o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a obmění třetinu senátorů, se opět projevil jako investor ochotný hodně riskovat. Tentokrát ale nikoliv do technologických start-upů, nýbrž do politiky. Částkou zhruba 30 milionů dolarů, tedy skoro 750 milionů korun, podpořil dva ambiciózní podnikatele. Jejich zkušenosti s politikou jsou nulové. O to dravěji se do ní ale s Thielem v zádech hrnou.

„Thiel není jenom velice bohatý technologický magnát, nýbrž i nejvlivnější postava na různých úrovních,“ uvádí v německém časopise Manager Magazin Max Chafkin, autor loni vydaného miliardářova životopisu. Podle něj nikdo ze žijících investorů či podnikatelů – dokonce ani zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos nebo spoluzakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg – neovlivnil podnikatelskou filozofii v kalifornském Silicon Valley v takové míře jako právě Thiel.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.