V předchozím díle solárních zápisků jsme dorazili zdánlivě do cíle. Druhý dodavatel zvládl postavit elektrárnu třináctý den po odeslání zálohy. Sluníčko svítilo a my jsme mohli elektrárnu otestovat. LED svítidla svítila, hudba hrála, napětí nekolísalo. Paráda. A tím radost skončila.

Ono totiž nestačí mít elektrárnu doma. Pokud má být dům napojený na distribuční síť, je potřeba další papírování, během kterého má být elektrárna vypnutá. V našem případě je to ještě komplikovanější. I když máme rezervovaný výkon a měli jsme smlouvu o připojení mikrozdroje, museli jsme začít nanovo. Čekat ale musí skoro všichni.

Konec levné elektřiny rozpoutal obrovský zájem o fotovoltaiku. Provozovatel distribuční sítě elektřiny a plynu EG.D například hlásí, že proti sedmi tisícům žádostí podaných v roce 2021 stojí 27 000 požadavků na připojení mikrozdroje zaznamenaných už letos v září. A nyní zase infolinky vytěžují dotazy spojené se zastropováním cen energií.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.