Od člověka, který podniká ve stavebnictví a v nemovitostech, vyznívá tento apel asi překvapivě, ale zvyšme daň z nemovitosti. Vedou mě k tomu dva, myslím si, dobré důvody.

Ještě před šesti lety jsme provozovali rodinnou stavební firmu se sedmdesáti zaměstnanci a zároveň s ní jsme provozovali i firmu developerskou, která zaměstnávala sice jen čtyři lidi, ale používala k investicím všechen náš do té doby vydělaný kapitál. Nešlo si nevšimnout, že zatímco naše stavební firma byla neustále zatěžována velkými daněmi, naše developerská firma platila na daních jen velmi málo. Pomíjím teď úplně ve své úvaze daň z přidané hodnoty a daň ze zisku. V prvním případě proto, že DPH platí de facto konečný spotřebitel a já tuto daň jen administruji, v druhém případě proto, že daň z příjmů platím vlastně docela rád, protože ji platím až „z úspěchu“. Ostatní daně se ale chovají v praxi jako náklady. A rozumný podnikatel se snaží své náklady minimalizovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.