V příštím životě už bych se nechtěl narodit jako prezident nebo papež nebo baseballová hvězda, ale jako dluhopisový trh. Protože ten zastraší každého. Bonmot Jamese Carvilla, politického poradce Billa Clintona, vystihuje debaty o hospodářské politice v devadesátkách. V době, kdy měly všechny návrhy hospodářské politiky silnou oponenturu v očekávání, jak zareaguje bondový trh.

Skokové zdražení financování na trhu za vlády demokratického prezidenta Clintona, kdy sazby vzrostly z pěti na osm procent, přispělo ke směřování rozpočtů až k přebytkům. Letos sazby financování států na trzích vyskočily o dva až tři procentní body. Zastraší tedy dluhopisový trh vlády, aby srovnaly své veřejné finance rychle do latě a neumožnily aktuálně vysoké inflaci stát se dlouhodobou?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.