Ani kritika některých koaličních partnerů nezastavila nejsilnější vládní stranu ODS, aby prosadila svoji verzi zákona o ochraně oznamovatelů. Návrh, který kabinet Petra Fialy schválil, pochází z dílny resortu spravedlnosti pod vedením občanského demokrata Pavla Blažka. Ochrana nově nemá platit pro nahlášení přestupků, nepočítá se s anonymními podněty. Takzvaní whistlebloweři by se měli podle novely pod podněty podepsat. Jak ale upozorňují zejména Piráti, anonymita hraje u podobných oznámení zásadní roli.

„Je důležité mít možnost oznámit závažnou protiprávní činnost bezejmenně. Tak, jak je to nyní připravené, a my jako Piráti k tomu máme výhrady, by to umožňovalo třeba i státu nepřijímat anonymní oznámení. Což by vedlo ke snížení transparentnosti,“ míní poslanec Jakub Michálek (Piráti). Návrh zákona nyní projedná Poslanecká sněmovna.  

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.