Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka stráví s největší pravděpodobností letošní Vánoce v Česku. Dokud bude prezidentem Miloš Zeman, tak ho vláda podle informací HN papírově neodvolá, takže nadále bude oficiálně velvyslancem. Ale do Moskvy se už nejspíš nepodívá. Českou ambasádu, kde jsou nyní kromě Pivoňky ještě čtyři diplomaté a necelá dvacítka dalšího personálu, po začátku roku 2023 odjede řídit v pozici chargé d’affaires zkušený dlouholetý diplomat Jiří Čistecký. A jmenování nového velvyslance počká na novou hlavu státu a na to, jak se vyvine válka na Ukrajině.

Pokud se vám tato konstrukce zdá poněkud krkolomná a příliš diplomaticky technická, tak poměrně přesně odráží stav, v jakém se nachází česká politika vůči Rusku. Na jedné straně česká Poslanecká sněmovna označila v nedávné rezoluci Rusko za teroristický stát. Na straně druhé česká ekonomika bude ještě nějakou dobu potřebovat ruskou ropu či ruské jaderné palivo a do března bude na Pražském hradě prezident, jehož někteří poradci se blízkým vztahem k Rusku ani netají a potřebují ještě udělat nějaké obchody.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.