Vladimir Putin tento týden opět promluvil, opět se přirovnal k Petru Velikému, opět pohrozil jadernými zbraněmi – a začal připravovat Rusy na dlouhou válku na Ukrajině. Zásadní novinkou, která by měla upoutat pozornost politiků ve střední Evropě, kteří jsou nyní evropskými lídry podpory Ukrajině, je až ten poslední bod. Válka na Ukrajině jen tak neskončí, i když prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří o míru, který má nastat už příští rok.

Vlády zemí jako Česko, Slovensko či Polsko se budou muset přenastavit z jakéhosi nouzového na dlouhodobější režim proměny bezpečnostního prostředí. A budou si muset najít svoji roli v něm. Nestačí jen články a občasná prohlášení o tom, že role střední Evropy v EU či NATO automaticky vzrostla. Dočasně možná ano, ale tuto příležitost, kterou do jisté míry ještě pár týdnů bude podporovat české předsednictví Evropské unii, je třeba přetavit v trvalejší, můžeme říci i ve strukturální změny.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.