Česká inflace je ke konci roku jako na horské dráze. Mísí se v ní vládní opatření chránící domácnosti před zdražováním energií se stále proinflačními impulzy ve stěžejních částech spotřebitelského koše, jako například u potravin. Investoři, domácnosti i ČNB si tak lámou hlavu nad nečekaným poklesem (o 1,4 procenta meziměsíčně v říjnu) následovaným růstem (o 1,2 procenta v listopadu).

A cesta na horské dráze není u konce. Vývoj v prosinci by mohl být podobný listopadu, v lednu lze ale počítat se skokovým zdražením cen energií. Tradičně dojde s novým rokem k přenastavení ceníků a letos navíc je potřeba započítat konec úsporného tarifu. Ten sice vystřídá zastropování cen, ale otázkou je, kolik domácností se ke stropu přiblíží shora a kterým bude cena naopak zdola navýšena.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.