Tisíce bývalých klientů zkrachovalého dodavatele energií Bohemia Energy čekají už přes rok na odškodnění. Jejich pozice může už příští rok výrazně posílit. Oni i další poškození zákazníci získají možnost podávat hromadné žaloby. V zahraničí už je tato praxe běžná – například ve Velké Británii před třemi lety zažalovalo 100 tisíc řidičů automobilku Volkswagen v kauze Dieselgate. Na chystaný český systém si ale už nyní stěžují organizace, které pomáhají spotřebitelům.

Návrh, který připravilo ministerstvo spravedlnosti, počítá s tím, že hromadné žaloby půjde použít ve všech sporech mezi spotřebiteli a podnikateli. Nejde ale takto žalovat stát. Státní podniky, jako jsou třeba České dráhy nebo energetická společnost ČEZ, však výjimku nemají.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.