Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na tuto firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří klientům. Informovala o tom agentura Reuters.

Žaloba je dalším právním pokusem o uplatnění nároku na klesající objem aktiv burzy FTX, která už vede spory s likvidátory na Bahamách a v karibském ostrovním státě Antigua. Klienti podniku by podle žaloby měli mít přednostní právo na kompenzace, protože firma umožnila zpronevěru aktiv z jejich účtů. Žaloba chce reprezentovat více než milion klientů FTX ve Spojených státech i dalších zemích.

Burza FTX minulý měsíc vyhlásila bankrot. Americké úřady tvrdí, že její bývalý šéf Bankman-Fried tajně převáděl peníze klientů do své společnosti Alameda Research a používal je k nezveřejněným rizikovým investicím, okázalým nákupům nemovitostí a velkým politickým darům. Znemožnění výběrů a následný krach připravil klienty FTX minimálně o miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun). Později vyšlo také najevo, že Bankman-Fried použil 10 miliard dolarů (230 miliard korun) z peněz klientů burzy na financování rizikových transakcí své obchodní společnosti Alameda Research. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

Soudce v New Yorku minulý týden souhlasil s propuštěním Bankmana-Frieda z vazby na kauci 250 milionů dolarů (zhruba 5,7 miliardy Kč). Bankman-Fried byl do USA přepraven z Bahamských ostrovů, kde byl tento měsíc zatčen. Musí se vzdát svého cestovního pasu a setrvat v domácím vězení v domě své matky v Kalifornii, a to až do 3. ledna, kdy bude soudní proces s ním pokračovat.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.