Nejistá poloha ukrajinského státního území v geopolitické šedé zóně se v dohledné době nezmění. Dokud Ukrajina nebude plnoprávným členem NATO a EU, bude se muset o svou národní bezpečnost starat sama – a bude k tomu potřebovat pomoc. Jedním z nejsložitějších budoucích úkolů pro politiky zemí, které Ukrajině pomáhají, bude právě udržet a možná i zvýšit současnou úroveň pomoci.

Jenže to může být s pokračující ruskou ničivou válkou stále obtížnější. Proto je třeba důvody pro takovou pomoc lépe vysvětlovat. Politici a úředníci by měli pomoc Ukrajině prezentovat nejen jako akci mezinárodní solidarity, ale také jako záležitost vlastní národní bezpečnosti. A říkat také, že impozantní ukrajinské vítězství a rekonstrukce jejich válkou zničeného státu budou dobré nejen pro Ukrajince, ale také pro ostatní národy. Porážka Ruska a obnova Ukrajiny totiž utuží bezpečnostní systém lidstva a zvýší celosvětovou důvěru v mezinárodní právo.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.