Ukrajina vyrábí šest procent všech kalorií, tedy energie pocházející z potravin, které se obchodují na mezinárodních trzích. Proto je pro celý svět špatnou zprávou, že do poloviny loňského prosince Ukrajina vyvezla podle dat tamního ministerstva zemědělství o třetinu méně obilí než v předcházejícím roce. Produkce kukuřice může dokonce spadnout až na polovinu kvůli tomu, že zemědělci nemohou sklízet na okupovaných či válkou zničených polích nebo nemají dost paliva. Ukrajinští farmáři budou sklízet ještě v zimě i na jaře, což ale bude znamenat nižší výnosy a horší kvalitu.

Námořní vývoz ukrajinského obilí, které je klíčové pro dostatek potravin hlavně na Blízkém východě a v Africe, po šesti měsících války umožnila až dohoda o odblokování černomořských přístavů uzavřená v červenci a prodloužená v listopadu do poloviny února.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.