Ukrajina potřebuje stovky tanků, aby dobyla zpět území obsazené Ruskem. Nejpočetnějším evropským tankem je německý Leopard, kterého se v různých verzích vyrobilo přes tři a půl tisíce kusů. A i když v posledních týdnech roste ochota různých vlád, jako je například polská nebo finská, Leopardy Kyjevu poslat, povolení k vývozu musí vždy dát země, kde se vyrobily – tedy Německo.

A tady je problém, protože i když třeba koncern Rheinmetall nabízel stovku starších Leopardů k opravě a dodávce Kyjevu už loni na jaře, vláda kancléře Olafa Scholze to nechtěla dovolit. Obávala se eskalace konfliktu, protože tank jí připadal jako příliš útočná zbraň. Německá debata se dostala do až tak nesmyslných zákrutů, kdy rešeršní služba německého parlamentu došla k závěru, že nejde jednoznačně určit, co je to tank

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.