Rusko-ukrajinská válka se odehrává i na úrovni slov a symbolů. Ukrajinci a jejich podporovatelé často pro označení ruských invazních hord používají slovo orkové ze světa slavného britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Někteří ruští propagandisté a stoupenci vpádu na Ukrajinu jsou na to poněkud paradoxně pyšní. Ovšem kořeny jejich postoje sahají dávno před válku na Ukrajině. A je to vidět i na literatuře, jak nedávno velmi pěkně popsal ruský publicista Jurij Saprykin.

Těsně před Novým rokem se ruskojazyčné sociální sítě královsky bavily. Kremelským píáristům se totiž při neformálním summitu prezidentů Společenství nezávislých států povedl slušný zářez. Nechali vyrobit pamětní prsteny se symbolikou organizace a přáním šťastného nového roku. Protože pozvaných hostů bylo osm a jeden prsten si nechal sám Vladimir Putin, někoho napadlo, že to je podobné legendárnímu Tolkienovu románu, a na sociální sítě organizátoři dali fotografii prezidentů s nápisem Společenství prstenu. Zjevně to mysleli tak, že ruský prezident a jeho kolegové hrdinně bojují proti celosvětovému satanistickému spiknutí Západu, jak o tom Kreml přesvědčuje všechny, kteří jsou ochotní poslouchat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.