Zatímco mapy výsledků druhých kol prezidentských voleb z let 2018 a 2013 si byly velmi podobné, ta letošní se od nich výrazně liší. Zvolený prezident Petr Pavel zabodoval nejen v obcích, okresech a krajích, kde před pěti a deseti lety zvítězili Jiří Drahoš a Karel Schwarzenberg, ale vyhrál i v řadě těch, kde v minulosti dominoval Miloš Zeman.

Petra Pavla tak volili lidé z velkých sídel a příměstských oblastí, ale dařilo se mu i v řadě venkovských regionů. Co se týče počtu vítězství v okresech, zatímco Jiří Drahoš vyhrál v 19 a Karel Schwarzenberg jen v 10, Petr Pavel jich letos získal 60.

Ve kterých konkrétních koutech republiky si voliči přáli mít na Pražském hradě Petra Pavla a ve kterých Andreje Babiše? Kolik procent hlasů získali kandidáti v jednotlivých obcích, okresech a krajích? To zjistíte v následující infografice. Můžete si v ní zvýraznit obec, která vás zajímá. Zároveň můžete filtrovat jednotlivé kraje či okresy.

Plošky obcí, okresů a krajů jsou obarveny podle vítězného prezidentského kandidáta. Petr Pavel má odstíny modré, tedy stejné barvy, jako měl v předchozích prezidentských volbách Jiří Drahoš a ve volbách roku 2013 Karel Schwarzenberg. Andrej Babiš má odstíny červené, tedy stejné jako v roce 2013 i 2018 prezident Miloš Zeman.

Následující mapa pak obsahuje údaje o výsledcích v jednotlivých volebních okrscích, tedy největší možný detail, který nabízejí data Českého statistického úřadu.

Jak dopadla druhá kola prezidentských voleb v letech 2018 a 2013, si můžete proklikat v následujících infografikách.

Před pěti lety Zeman mandát obhájil jen relativně těsně. Jeho náskok na Jiřího Drahoše z prvního kola ve výši více než 600 tisíc voličů se zúžil na konečných 152 tisíc hlasů v kole druhém.

Naopak před deseti lety Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga, kandidáty postupující do druhého kola volby, dělilo v prvním kole jen necelých 42 tisíc hlasů. Ale ve druhém kole Zemanův náskok narostl na vysokých 476 tisíc odevzdaných hlasů.