První francouzskou houfnici Caesar, kterou si pořizuje i česká armáda, vyrobila firma Nexter v roce 1994. Po čtyřech letech šla na vojskové zkoušky a objednala si ji francouzská armáda, která ji nasadila v Afghánistánu nebo v Mali. Teprve pak se objevily první zahraniční objednávky, které však postupně ustaly.

Firma se ovšem rozhodla úplně výrobní linku nezavřít, udržet si dodavatelský řetězec a zároveň pracovala na modernější verzi děla. Kromě šestikolového podvozku zvolila i osmikolový Tatra, což jí pomohlo v prodejích v Česku, které si jich objednalo původně 52 a po vypuknutí ruské agrese vůči Ukrajině ještě dalších deset. Tím, že Nexter nikdy výrobní linku nezavřel, i když nebyl na obzoru velký zahraniční obchod a houfnic se vyrábělo jen deset ročně, může nyní výrobu poměrně rychle navýšit. Západ potřebuje zbrojit, aby podpořil Ukrajinu a zároveň sebe. Firma minulý týden oznámila, že nyní vyrábí každý měsíc šest kusů houfnic a jejich výrobní doba se zkrátila z 24 měsíců na dvacet.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.