Cena zlata od začátku listopadu 2022 do konce ledna 2023 vzrostla z 1638 na 1932 dolarů za unci. Začátkem února sice přišla mírná korekce na aktuálních 1878 dolarů za unci, přesto můžeme zlato zařadit mezi úspěšná aktiva právě probíhajícího roku. Je proto namístě položit si otázku, proč tento veterán investičního světa stále přitahuje pozornost.

Investoři považují zlato za bezpečný přístav a stahují se do něj z obav před přicházející recesí. Ta by v letošním roce mohla propuknout v podstatné části vyspělého světa. K růstu ceny zlata může přispívat i slábnoucí dolar a pokračující obavy z vysoké inflace. Navíc žijeme v době napjatých mezinárodních vztahů, které mohou mnohé investory motivovat k sázkám na jistotu.

Zlato má více než čtyři tisíce let dlouhou historii, za kterou se nikdy nestalo bezcenným. Je tak v podstatě jisté, že se bezcenným nestane ani za našich životů. Nicméně zlato má i řadu nevýhod. Ta hlavní spočívá ve skutečnosti, že nepřináší žádné pravidelné výnosy. Konzervativním investorům se proto v době rostoucích úrokových sazeb mohou jevit atraktivněji státní dluhopisy.

V České republice roste obliba pokladničních poukázek, které můžeme vnímat jako krátkodobé státní dluhopisy. Jejich úrokové výnosy se aktuálně pohybují nad úrovní šesti procent, přičemž na rozdíl od spořicích účtů či termínovaných vkladů se z tohoto zhodnocení nemusí platit žádné daně. Pokladniční poukázky tak poráží ve zhodnocení běžné bankovní produkty při podobně nízké míře rizika.

Při sestavování konzervativních portfolií bychom měli zvažovat všechny možnosti. Výsledkem pak většinou bývá mix více typů aktiv. Jsem přesvědčen, že správné konzervativní portfolio by mělo zahrnovat zlato, pokladniční poukázky i státní dluhopisy s delší splatností. Jednotlivé váhy v tomto mixu by měly odrážet individuální potřeby klientů. Lze přitom dosáhnout minimálního rizika a solidního zhodnocení i likvidity.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist