Nejen ekonomové a finanční trhy očekávají údaje o lednovém vývoji spotřebitelských cen v české ekonomice, jež budou zveřejněny tento pátek. Po zklidnění inflace, pozorovaném v loňském závěrečném čtvrtletí, bude počátek letošního roku ve znamení výrazných cenových pohybů. Meziroční inflace s veškerou pravděpodobností vzroste z oblasti šestnácti procent, kde se pohybovala koncem roku. Podle několika představitelů ČNB by výrazné novoroční přepisování ceníků směrem nahoru mohlo být argumentem pro zvýšení úroků. Zdá se ale, že s lednovou inflací zamíchají především ceny elektřiny. To je sice položka důležitá, avšak z dnešního pohledu se zdá, že se energie postupně vydají ke zlevňování.

Obrazně řečeno inflace se na počátku letošního roku vyšplhá na pomyslný kopec, z nějž se již v prvním čtvrtletí vydá dolů. Tato jízda by měla pokračovat i v roce příštím. Výhled cen energií, slabší spotřeba domácností, posílení regionálních měn, porovnávání s předchozím růstem cen: vše hovoří pro pokles inflace. Veřejnost příznivé zprávy o globálním vývoji cen energií vnímá, i tak je ale třeba zdůrazňovat, že se inflace letos výrazně zmírní. Inflační očekávání musí zůstat ukotvena na přijatelných úrovních, pokud se inflační sešup nemá zastavit obrazně řečeno v půli kopce, tedy pokud mají cenové tlaky odeznívat i v roce 2024.

Léto by v české ekonomice již mělo být ve znamení jednociferné inflace. Sdílím názor, že se pro ČNB ve druhém pololetí vytvoří prostor pro snižování úroků, zejména pokud si koruna udrží stávající sílu. Nicméně, centrální bankéři o nižších úrocích zatím nehovoří: nejbližší měsíce budou ve znamení protiinflační rétoriky. Z pohledu měnové politiky je klíčové, zda jsou v ekonomice podmínky pro dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Jestliže se pokles inflace zdá být pro letošek jasný, tak dosažení inflačního cíle v roce 2024 je zatím možná pravděpodobným scénářem. Dostatečné zpomalení inflace ve výhledu na příští rok však zatím zdaleka jisté není.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.