Pokud jde o globální inflační výhled, domníváme se, že centrální banky ještě zdaleka nemají v boji s inflací vyhráno. Je třeba si uvědomit, že přestože globální peněžní zásoba od začátku letošního roku poměrně strmě poklesla o dva biliony dolarů (vlivem růstu základních úrokových sazeb klíčových centrálních bank a podstatně silnějšího dolaru), monetární poptávkový impulz z pandemických let 2020 a 2021 byl bezprecedentně silný.

Jenom v těchto dvou letech globální peněžní zásoba vzrostla o 22 bilionů dolarů. A také vzhledem k tomu, že je aktuální dynamika světové ekonomiky již dosti malátná, a dokonce se v příštím roce nedá vyloučit minimálně mírná globální ekonomická recese, se domnívám, že přetlak likvidity bude i nadále tlačit na silně zvýšenou inflaci napříč světovou ekonomikou.

Aktuálně se průměrná globální míra inflace dle agentury Bloomberg pohybuje na 10 procentech a v posledních týdnech tento celosvětový indikátor spotřebitelských cen již velice mírně klesá. Možná jsme tedy již viděli pomyslný inflační vrchol, nicméně k dvouprocentním inflačním cílům je to ještě velice dlouhá cesta. Celkově by se proto současné ekonomické prostředí ve světě určitě dalo označit za silně stagflační.

Ohledně míry inflace napříč celou světovou ekonomikou zastáváme nyní takový názor, že se v nejbližších letech k dvouprocentním inflačním cílům velice pravděpodobně nevrátí a spíše bude oscilovat kolem podstatně vyšších úrovní, řekněme čtyř až šesti procent, a to zároveň s podstatně vyšší volatilitou než v minulosti.

Vidíme v této souvislosti několik trendů, které budou inflaci ještě poměrně dlouho udržovat na silně zvýšené hladině: dlouhodobě klesající dynamika produktivity práce, dlouhodobě klesající dynamika populace v produktivním věku (demografie), nastupující deglobalizace a trend ke zkracování globálních dodavatelsko-odběratelských řetězců, drahé komodity a energie a  vojenský konflikt na Ukrajině – válka má vždy silnou tendenci být hodně inflačním faktorem. Tyto fundamentální faktory budou podle našeho názoru udržovat inflaci i v následujících kvartálech a letech do značné míry silně zvýšenou.