Slovensko jako první země poslalo loni Ukrajině svůj protiletadlový systém S-300 a míří přes něj vojenské dodávky z dalších států. V zemi ale padla koaliční vláda a v září ji čekají volby, v nichž jsou favority politické strany, které chtějí po vzoru Maďarska pomoc Ukrajině zastavit. „Slovensko čeká civilizační volba podobně jako v roce 1998, kdy se zbavila Mečiara,“ říká Róbert Vass, šéf největšího slovenského think-tanku Globsec, který loni otevřel svoji pobočku v Kyjevě, aby mohl bojující Ukrajině snadněji pomáhat.

Co vás jako experta na mezinárodní vztahy za rok ruské války na Ukrajině překvapilo?

Všechny včetně mě překvapila jednoznačná ukrajinská houževnatost a bojovnost. Na začátku jim nikdo nedával více než dva tři dny. Všichni si mysleli, že Rusové dorazí do Kyjeva za pár dnů a pak budou Ukrajinci muset vést partyzánskou válku. Ale opak se stal pravdou. Ukázali, že Rusko není nejsilnější, ale také že nemá jednu z nejsilnějších armád světa. Ukázali, že Západ není v úpadku, a dokázali nás sjednotit. Mile mě překvapila jednoznačná podpora Evropské unie a Západu, která trvá už rok, to jsme také nepředpokládali. Vypadalo to, že ji budeme schopni udržet pár měsíců, půl roku a pak pod tíhou ekonomických problémů povolíme. A je to naopak. Ukrajinci nám prostě ukazují, že Západ není v úpadku a že se dovede spojit. 

Co je klíčem té houževnatosti a bojovnosti?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.