Poměry panující v Rusku v nejvyšších politických patrech zná britská novinářka Catherine Beltonová velice dobře. V období 2007 až 2013 pracovala v Moskvě jako zpravodajka listu Financial Times. Kontakty, které tam navázala mezi vysokými vládními úředníky, bankéři a diplomaty, využívá dodnes, když o Rusku píše z Londýna pro americký deník Washington Post.

Jak uvádí v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel, informace o současné situaci se k ní dostávají také formou šifrovaných vzkazů. „Z mých poznatků vyplývá, že moskevskou elitu Putinovo rozhodnutí zahájit na Ukrajině ‚zvláštní vojenskou operaci‘ loni v únoru zaskočilo. Všichni předpokládali, že se bude nadále chovat pragmaticky. Mé zdroje očekávaly, že vyhlásí nezávislost Doněcké a Luhanské oblasti, možná tam pošle i vojska, ale nic víc,“ říká Beltonová.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.