Obrovské haly plné nejnovějších technologií, velká očekávání a kontrakty za desítky miliard eur jsou typické projevy velkých technologických veletrhů. Hlavní hvězdou akce Mobile World Congress se ale překvapivě stal malý, nenápadný a velmi levný telefon Nokia.

Držitel licence na výrobu mobilů s legendárním jménem ukázal model G22, který si uživatelé budou moci opravit sami doma. Bez speciálních nástrojů a klidně na koleně bude možné vyměnit baterii či displej, nebo poškozený napájecí konektor či konektor pro sluchátka.

Nechyběly ale ani další rekordy v nabíjení (Realme GT 3 se 240W dobíjením), nové skládací telefony nebo prototypy chytrých brýlí, které chtějí sebrat vítr z plachet Applu, jenž má svůj systém pro virtuální a rozšířenou realitu představit po odkladech letos v červnu.

Mobilní veletrh v Barceloně je tradičně akce, která se musí obejít bez přímé účasti Applu, jenž přitom mobilní trh formuje ze všech výrobců telefonů nejvíce, navzdory tomu, že ovládá jen asi 20 procent globálního trhu. Síla Applu je v tom, že dokáže na telefonech nejvíce vydělávat, jako téměř jediný a díky důrazu na design a styl pak určuje trendy pro všechny ostatní. Platí to stále. Je to vidět například u toho, že značka Realme ukazuje vlastní pojetí funkce Dynamický ostrov. Tu Apple přidal do nových telefonů, aby zamaskoval nadstandardně velký výřez v obrazovce, Realme nabízí svou variaci jen proto, aby se jeho telefony více podobaly iPhonům.

Obavy z toho, že by si Apple mohl uzurpovat také celou kategorii chytrých brýlí, pak vedou k investicím do obrazovek nositelných na nose čínské výrobce, jako jsou Oppo, TCL nebo Xiaomi. Xiaomi jako trojka světového mobilního trhu v Barceloně uvedlo na globální trh telefony řady Xiaomi 13, které využívají marketingové spolupráce s fotografickou legendou Leica, ale ještě více pozornosti poutaly brýle Xiaomi Wireless AR Smart Glass Discovery Edition.

Pod dlouhým názvem se skrývá zařízení, které vypadá jako futuristická verze lyžařských brýlí s dvojicí miniaturních OLED displejů s vysokým jasem. Xiaomi novinku, která dokáže na pozadí reálného světa promítat informace z mobilních telefonů s nejnovějšími čipy společnosti Qualcomm, představilo jako plně funkční technologický koncept. Čínská firma při vytvoření svých brýlí využila právě čipy od Qualcommu, který navrhl celou platformu Snapdragon Spaces XR. Mezi její vlastnosti patří schopnost mapovat prostor kolem uživatele a sledovat pohyby prstů, které pak slouží jako ovládací gesta pro aplikace v prostředí rozšířené reality.

Vlastní brýle RayNeo X2 ukazuje v Barceloně také další čínský výrobce TCL, který už chytré brýle dokonce prodává. Model TCL NXTWEAR AIR za patnáct tisíc korun ale slouží spíše jako soukromé kino do letadla než jako chytrá platforma, která by měla posunout součinnost člověka a počítačů. Novinka RayNeo X2 už je skutečný systém rozšířené reality ukrytý v brýlích s výraznými obroučkami a s technologií od Qualcommu. Tyto brýle jsou nicméně zatím určené pouze pro vývojáře, podobně jako Google Glass, které před deseti lety výrazně předběhly dobu.

Nejblíže designu standardních brýlí se dostalo Oppo z holdingu BBK Electronics s modelem Oppo Air Glass 2. Místo LCD nebo OLED displeje používají malý projektor a slouží jako čtecí zařízení, hudební přehrávač, hands-free pro hovory a umí také překládat cizí řeči, to vše ve 39 gramech. K dispozici však nejsou informace o ceně, datu zahájení prodeje ani výdrži na baterii.

Otevřená budoucnost

Velký prostor v Barceloně dostávají také skládací a vysunovací obrazovky v telefonech. Pro výrobce mobilů jde o způsob, jak nabízet výraznější designové změny a účtovat si za ně vyšší ceny, což se daří primárně Samsungu, jasné jedničce na trhu skládacích telefonů s 83% podílem na prodaných kusech.

Podíl Samsungu se začíná zmenšovat s tím, jak se skládací telefony učí dělat i konkurence. Motorola se Samsungem zápasí od první generace skládacích displejů, ale letos v Barceloně ukázala prototyp telefonu s vysunovacím displejem, jaký Samsung zatím nemá. Větší vliv ale může mít vstup dalších značek na evropský trh.

Honor v Barceloně představil špičkový fotomobil Magic5 Pro a oznámil, že v Evropě začne prodávat skládací telefon Magic Vs, který má po rozevření obrazovku s úhlopříčkou 7,9“. Cena ale začíná na 37 tisících korun – a to je blízko ceny Galaxy Z Fold4. Honor sice v Barceloně oznámil, že pro nové telefony Magic Vs a klasický Magic 5 Pro s výborným fotoaparátem nabídne tři aktualizace Androidu, ale to je méně než čtyři aktualizace a pět let bezpečnostních záplat, které poskytuje Samsung. Alespoň tři aktualizace na novou verzi Androidu dostane i Honor Magic 5.

Do Evropy zamířil také skládací telefon Oppo Find N2 Flip, který se začíná prodávat za 1099 eur (26 tisíc korun) i na Slovensku, ale v ČR zatím oficiálně nebude. OnePlus pak jen oznámil, že letos představí svůj první skládací smartphone. Motorola a Samsung novou generaci svých skládaček představí až později, Motorola pravděpodobně ještě na jaře, Samsung nejspíše až na konci léta před veletrhem IFA.

Všichni výrobci telefonů hlavně doufají, že se do druhé poloviny roku zlepší situace na trhu po rekordním loňském propadu prodejů, které nejvíce postihly právě značky z Číny.

Umělá inteligence žije

Nejvýraznější téma posledních měsíců se připomenulo i tento týden. Microsoft vydal aktualizaci Windows 11, která konverzační umělou inteligenci Bing AI přidala přímo do vyhledávacího políčka. Aktualizace přidává i další změny, jako lepší propojení s telefony Samsung, ale například oznámené propojení s iPhony je zatím pouze ve fázi testování a funkčně extrémně omezené.

Velké plány s umělou inteligencí má Facebook, který se zatím soustředil hlavně na budování virtuální reality, na které už prodělal desítky miliard dolarů. Mark Zuckerberg představil svůj konverzační systém LLaMa (Large Language Model), zatím ho ale nabízí pouze vědcům a vývojářům, aplikace pro koncové uživatele chybí. Jazykový model pracuje s dvaceti jazyky, mezi kterými je i čeština.

Umělou inteligenci chce nabídnout také YouTube, měla by například umožnit tvůrcům obsahu měnit pozadí a oblečení podle přání. Plány na využití umělé inteligence představil nový šéf YouTube Neal Mohan. S využitím AI by mělo být možné vytvářet i celé videosekvence. První funkce založené na strojovém učení chce YouTube zprovoznit během následujících měsíců.

Zatímco velké technologické firmy chystají odpovědi, společnost OpenAI, která stojí za úspěšným systémem ChatGPT, začala nabízet pronájem své umělé inteligence firemním zákazníkům s cenou asi 50 korun za 750 tisíc vygenerovaných slov, tedy v řádu haléřů za jednu průměrnou odpověď. Tato cena se zdá nízká, ale při milionech uživatelů jde o drahou legraci.

Nakonec jako víkendové čtení doporučujeme text k padesátému výročí laboratoří Xerox Parc, které daly světu počítačovou myš či ethernet a grafické uživatelské rozhraní. Pro organizaci IEEE ho sepsal počítačový historik David C. Brock. Na Techu se potom můžete ponořit do virtuálních světů podle Sony v recenzi systému virtuální reality PlayStation VR2 i s dotykem umělé inteligence. 

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.