Hokejový útočník David Pastrňák spojil svou budoucnost s Bostonem, kde strávil celou dosavadní kariéru v NHL. S vedením Bruins uzavřela jedna z největších hvězd soutěže novou osmiletou smlouvu na celkem 90 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun), která vstoupí v platnost po této sezoně a bude platit až do konce ročníku 2030/31.

V průměru na sezonu se může Pastrňák těšit na 11,25 milionu dolarů (cca 250 milionů korun) a zařadí se mezi nejlépe placené hráče NHL. V pořadí hokejistů s dosud uzavřenými kontrakty by mu podle průměrného příjmu patřilo v příštím ročníku šesté místo.

Přehledu vévodí útočník Nathan MacKinnon. Opora úřadujících šampionů z týmu Colorado Avalanche bude inkasovat díky osmileté smlouvě na 100,8 milionu dolarů z loňského září, jež začne platit rovněž od příští sezony, v průměru dokonce 12,6 milionu dolarů ročně. Podle serveru capfriendly.com se však MacKinnon může v příštím ročníku těšit dokonce na 16,5 milionu dolarů a Pastrňák bude zatím s 13 miliony hned za ním druhý.

Šestadvacetiletý havířovský rodák si tak po dlouhých jednáních finančně velmi výrazně polepší – po této sezoně mu vyprší šestiletá smlouva na celkem 40 milionů dolarů (v průměru 6,66 milionu na rok), kterou s klubem uzavřel v polovině září 2017. V létě se mohl stát nechráněným volným hráčem, ale zůstal dál věrný barvám Bruins. Právě Boston si ho do NHL vybral při draftu 2014 z celkově 25. místa.

Pastrňák prožívá další vynikající ročník. Dosavadního suveréna ligy Boston táhne za prvenstvím v základní části a jasně vládne bodování týmu, když si v 60 zápasech připsal 80 bodů za 42 gólů a 38 nahrávek. Druhý Brad Marchand jich má na kontě 53. V bodování celé ligy je český útočník čtvrtý, mezi střelci mu patří druhé místo.

Z pohledu statistik je dosud jeho nejlepší sezonou 2018/19, kdy stanovil osobní maxima v gólech (48), asistencích (47) i bodech (95). Společně s Alexandrem Ovečkinem získal tehdy i Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní části, což se mu podařilo jako teprve druhému českému hráči v NHL po Milanu Hejdukovi.

Přes hranici čtyřiceti branek se Pastrňák přehoupl již potřetí v kariéře. Sérii narušuje jen sezona 2020/21, kdy se kvůli problémům s koronavirem hrálo v dlouhodobé fázi jen 56 utkání namísto obvyklých 82. Pastrňák tehdy nastoupil do 48 duelů a vstřelil 20 branek.

Celkem si drží za necelých devět sezon mezi elitou průměr více než bodu na utkání. Na kontě má 570 zápasů v základní části a 584 bodů (282+302). V 70 bitvách play off přidal 74 bodů (30+44). V gólech už je na devátém místě historického pořadí slavného klubu, čtrnáctý je v bodech a osmnáctý v asistencích. Třetí místo historie Bruins mu však patří v počtu dosažených hattricků - stihl jich během základní části už 13.

Loni v Tampere pomohl Pastrňák výraznou měrou k ukončení desetiletého medailového půstu Čechů na velkých akcích, pod zisk bronzu se podepsal v sedmi zápasech sedmi góly a třemi přihrávkami.

Boston ve čtvrtek také získal levé křídlo Tylera Bertuzziho z Detroitu, kam za něj poslal dvě volby v draftu. Osmadvacetiletý útočník v tomto ročníku odehrál 29 zápasů s bilancí čtyři branky a deset asistencí. Celkem během šesti sezon v Detroitu zaznamenal za 305 startů 88 gólů a 114 přihrávek.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.