Až se jednou bude psát kapitola průmyslové historie spojené s ruskou agresí vůči Ukrajině, zásadní místo v ní nepochybně bude mít 3D tisk. Ten vešel v Česku ve známost díky firmě Josefa Průši a díky pomoci dobrovolníků během covidové pandemie, kdy vyráběli štíty a další pomůcky pro zdravotníky v době, kdy jich byl nedostatek.

Ale to, co se děje s 3D tiskem v souvislosti s pomocí Ukrajině, je spíš součást širšího trendu nové industrializace Evropy, která se musí opět naučit vyrábět – a to zejména pomocí nejmodernějších metod, mezi něž patří právě průmyslový 3D tisk. Příkladem budiž třeba donedávna tajný program Kindred britské vlády na pomoc Ukrajině. Ten má za úkol rychle vyvinout a hlavně vyrobit co nejvíce různých bezpilotních prostředků, tedy dronů, kterých se ve válce spotřebuje obrovské množství. Jedna z pěti firem, které se programu účastní, britský QinetiQ, nabídla k rychlému zavedení sebevražedný dron, který je do velké míry vyrobený právě metodou 3D tisku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.