Na počátku byla krásná myšlenka: Zavedeme jednotné nabíječky pro všechna elektronická zařízení, čímž lidem ušetříme výdaje a čas. A ulevíme přírodě, vždyť kolik zbytečného odpadu vzniká kvůli výrobě nových a nových nabíječek či kabelů, které se vyhazují, jakmile mobil, foťák či notebook doslouží. „Tomu učiníme přítrž. Díky našemu návrhu budou moci evropští spotřebitelé používat jedinou nabíječku pro veškerou svou přenosnou elektroniku,“ hlásal evropský komisař Thierry Breton odpovědný za vnitřní trh a europoslanci ho vyslyšeli. Návrh, podle kterého se novým „svatým nabíjecím grálem“ stane konektor USB-C, prošel hladce, proti nebyl ani každý padesátý ze zastupitelů.

Od začátku bylo jasné, že cílem tlaku na standardizaci je hlavně americký Apple, který dlouhodobě prosazuje svoje řešení, se zbylým světem nekompatibilní. Apple se „Bruselu“ samozřejmě podrobí, co mu zbývá. Ale škodný na tom nebude.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.