Čeští zaměstnavatelé plánují ve druhém čtvrtletí spíš nabírat než propouštět zaměstnance. Po nejistotě na přelomu roku se firmám vrátil optimismus, protože se daří stabilizovat energetickou krizi i vývoj inflace.

Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 510 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky v úterý firma zveřejnila na tiskové konferenci.

Přijímat nové zaměstnance se chystá 31 procent zaměstnavatelů, propouštět hodlá 15 procent. Polovina firem neplánuje žádné personální změny. Trend se tak proti prvnímu čtvrtletí obrátil, tehdy plánovalo nabírat 22 procent a snižovat stavy 24 procent zaměstnavatelů. Čistý index trhu práce se zvýšil na 16 procent z minus dvou procent v prvním čtvrtletí a vrátil se na hodnoty z loňského roku.

„Větší část českého trhu práce ukazuje, že má již mnohem jasnější vyhlídky pro blízkou budoucnost. V naší náborové praxi vidíme, že firmy svá zmrazená pracovní místa začaly opět obsazovat. Pracovní trh ale zůstává vlivem ekonomických a sociálních změn nadále velmi turbulentní,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Jediný mírně pesimistický sektor v Česku je podle průzkumu obor komunikačních služeb, médií a zábavního průmyslu. U ostatních sektorů převažuje optimismus, nejvýraznější je v oblasti financí, pojištění a nemovitostí a v oblasti zdravotní péče a farmacie.

Nejoptimističtější jsou z pohledu náboru pracovních sil velké firmy s více než 250 zaměstnanci, kde index trhu práce dosahuje 22 procent. Nejnižší očekávání vykazují firmy s 50 až 250 zaměstnanci, kde index činí 11 procent. Zaměstnavatelé z Prahy a Čech jsou optimističtější
než zaměstnavatelé z Moravy.

Průzkum Manpower také ukázal, že se 66 procent českých firem potýká s problémy při obsazování pracovních pozic. Podíl se tak vrátil na úroveň před válkou na Ukrajině, když loni uprchlíci před konfliktem částečně naplnili poptávku českého pracovního trhu. Nejčastější jsou potíže s obsazením odborníků na informační technologie, má je 31 procent zaměstnavatelů.

Firmy se nejčastěji snaží nedostatek vhodných zaměstnanců řešit nabízením flexibilní pracovní doby a nabídkou práce z domova. Pro 28 procent firem je řešením hledání nových zaměstnanců v nových sociálních skupinách, jako jsou lidé nad 55 let nebo ženy na rodičovské dovolené. Čtvrtina společností zvyšuje mzdy nebo nabízejí nástupní bonus.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist