Energetická krize zrodila nápady, které zaručený recept na zkrocení příliš vysokých cen spatřovaly v odstřižení Česka od okolních zemí a ukončení vývozu „levné“ domácí elektřiny do zahraničí. Skutečnost, že tuzemská produkce převažuje nad spotřebou, dávala těmto úvahám smysl jen na první pohled. Záměr zcela ignoroval fakt, že Česko je exportérem pouze elektřiny a plyn či ropu naopak ze sta procent dováží. Daleko ovšem není ani doba, kdy by země mohla být v minusu i v elektrické energii.

Varovných analýz o hrozícím deficitním postavení Česka v poslední době kvapem přibývá. Stejným směrem se nyní ubírají i plány státu, které má oficiálně nadefinovat vznikající Státní energetická koncepce (SEK). Strategický dokument má načrtnout tuzemskou energetiku do roku 2040. Současná verze z roku 2015 je zoufale zastaralá a dnešní realitu nereflektuje prakticky vůbec v ničem. Vláda Petra Fialy si proto vznik nové SEK dala do programového prohlášení. Byť práce teprve začaly a hotový dokument má být k dispozici teprve ve druhé polovině příštího roku, základní teze už jsou na stole. Jsou sice spíše obecné, ve dvou bodech ovšem mluví poměrně jasně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.