Hlavním cílem činnosti České národní banky je péče o cenovou stabilitu, dočteme se v ústavě. Hned v úvodu zákona o ČNB, který ústavní „zadání“ konkretizuje, se tato formulace opakuje, a zákonodárci navíc národní banku pomocí vsuvky o zajištění finanční stability zaúkolovali, aby podporovala obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu.

Nežijeme ve vzduchoprázdnu, takže současná verze zákona centrálním bankéřům ještě ukládá, aby stejně podporovali i obecné hospodářské politiky v Evropské unii. V obou případech ale pouze za splnění důležité podmínky, že „tím není dotčen její hlavní cíl“. Tedy cenová stabilita. Ta je nade vším.

Zadání má tedy ČNB definováno velmi jednoznačně a na zkrocení inflace tak mají centrální bankéři oporu ještě silnější než třeba americký Fed s jeho duálním mandátem. Ovšem současné vedení ČNB si právě v době, kdy je cenová stabilita poměrně vzdáleným snem, samo přidává další podmínky, které boj s vysokou inflací komplikují. Pozoruhodná je například obava, aby měnová politika neznevýhodnila podniky s českými majiteli vůči konkurenci s majiteli zahraničními.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.