Ukrajina, jež více než rok čelí ruské agresi, by jako stát už dávno zbankrotovala, nebýt rozsáhlé finanční pomoci, kterou jí Západ poskytuje v podobě různých záruk a úvěrů. Klíčová role v tom připadá Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Ten se s vládou v Kyjevě minulý týden dohodl na čtyřletém podpůrném programu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů. Ujednání dosažené na expertní úrovni by během příštích týdnů měla schválit výkonná rada MMF.

„Nový program MMF je pro hospodářskou a finanční stabilitu Ukrajiny naprosto zásadní vedle zdrojů, které jí poskytují ostatní zahraniční partneři, včetně USA a Evropské unie,“ vyjádřila se v listu Financial Times Olena Bilanová, hlavní ekonomka kyjevské investiční banky Dragon Capital. Ukrajinská vláda bude podle ní pro svůj rozpočet letos ze zahraničí potřebovat 43 miliard dolarů ve srovnání s loňskými 32 miliardami.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.