Nedávno se tuzemskými médii prohnala zpráva, že Češi zamíří k Měsíci. Brněnské firmě TRL Space se společně s mezinárodním vědecko-technickým konsorciem složeným převážně ze zemí střední a východní Evropy podařilo získat od Evropské vesmírné agentury (ESA) finance na rozpracování myšlenky vyslání umělé družice LUGO na oběžnou dráhu Měsíce. A to proto, aby odsud zkoumala zvláštní měsíční sopečné útvary a tím pomohla zjistit, kdy sopečná činnost na povrchu našeho souputníka skončila. Také má hledat lávové tunely skryté před našimi zraky v podzemí. Ty by totiž v budoucnosti mohly využívat lidské posádky při dlouhodobých pobytech jako ochranu před kosmickou radiací.

Je to naprosto skvělá zpráva a nejen kvůli tomu, že autor těchto řádek je v navrhované misi vedoucím vědeckého týmu a myšlenku, co by měla sonda zkoumat, pomáhal vytříbit. Skvělá zpráva je to totiž hlavně pro Česko. Na poli kosmických aktivit probíhá ve světě revoluce, celé odvětví dramaticky roste, a je tak záhodno do něj naskočit. Tento úspěch ukazuje, že se o to Česko snaží, a to docela úspěšně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.